Často kladené otázky

Přeji si knihu KOUPIT

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

Kde najdu informace o kurzech tvůrčího psaní, které nabízíte?
Všechny informace najdete na stránkách www.TvurciPsani.cz v MENU
v sekci KURZY.

Jak si mohu objednat kurz?
Kurzy se objednávají v elektronickém obchodě (e-shopu) stránek www.TvurciPsani.cz. . Můžete poslat objednávku také emailem na adresu info(zavináč)tvurcipsani.cz.

Podle čeho se prodej kurzů řídí, pokud jde o placení kurzovného, storno v případě rušení účasti a podobně?
Vše se řídí dle obchodních podmínek, které najdete zveřejněné v MENU na levé straně obrazovky, a to jak na těchto stránkách, tak na www.TvurciPsani.cz . Jakmile uhradíte jakkoliv vysokou finanční částku za zvolený kurz, vstupujete tím do smluvního vztahu a vyjadřujete tím také souhlas s těmito obchodními podmínkami. Proto každému doporučuji si jejich znění nejprve pročíst, než si kurz objedná a zaplatí za něj.

Vaše storno podmínky se mi zdají poměrně přísné. Pokud zruším účast do 31 dnů před datem konání kurzu, platím jen 50,-Kč. Ale pokud ruším později, storno dost strmě stoupá až nakonec při zrušení účasti méně než 7 dní předem propadá uhrazené kurzovné celé. Co když ale musím zrušit účast v kurzu z důvodu nemoci, úrazu nebo jiné vážné situace, za kterou nemohu? Přesto musím platit storno?
Mohu vás ubezpečit, že v porovnání s jinými vzdělávacími institucemi jsou mé storno podmínky ještě velmi vstřícné. U mnoha kurzů vznikají náklady již v okamžiku, kdy si zájemce kurz objedná. Například u pobytových kurzů je třeba za účastníka uhradit hotelové ubytování a rovněž hotelové služby a na rušení této objednávky se také vztahují přísné storno podmínky. Jako organizátorka musím tyto náklady uhradit bez ohledu na to, z jakého důvodu ke zrušení došlo. Hotel mi storno také nepromine. Jasná pravidla jsou proto nutná, stejně jako dodržování stejných pravidel ke všem klientům. Jak bych posuzovala, zda je vážnější onemocnění psa, kvůli kterému klient nemohl na kurz přijet nebo třeba onemocnění chůvy, která měla kurzistce hlídat dítě? Pokud za sebe kurzista pošle na kurz někoho jiného, pak se placení storno poplatků zcela vyhne.

Váš Velký kurz tvůrčího psaní trvá 8 až 9 měsíců. Co když vážně onemocním a nebudu moci do kurzu chodit? Existuje nějaká možnost kompenzace?
Pokud skutečně vážně onemocníte a Vaše pracovní neschopnost bude trvat více jak 3 měsíce (tedy zameškáte bez přerušení více jak 24 hodin výuky) a předložíte platnou neschopenku nebo potvrzení od lékaře, pak Vám umožním nastoupit do nejbližšího dalšího turnusu tohoto kurzu bez placení jakékoliv finanční částky. Kratší absence kompenzována není. Kurzisté mají po celou dobu kurzu přístup do lekcí na internetu, mají učebnice a také mají možnost nepřetržitého emailového kontaktu přímo se mnou. Není tedy nemožné si znalosti doplnit a dokonce je možné i v době nemoci posílat domácí úkoly k hodnocení, stačí mít jen připojení k internetu. Tato nabídka kompenzace se však vztahuje jen na nemoc doloženou platnou neschopenkou nebo potvrzením lékaře, neplatí například pro odjezdy do zahraničí. To si musí každý sám zvážit, co je pro něj priorita.

Se kterými absolventy svých kurzů se můžete chlubit?
Těch je poměrně hodně a já bych na někoho nerada zapomněla při tom vyjmenovávání. Mnozí dnes pracují jako redaktoři v redakcích novin a časopisů, někteří jsou dokonce na pozicích šéfredaktorů, jiní úspěšně vydávají své knihy, nemalé množství absolventů začalo psát profesionálně scénáře pro televize. Podívejte se například na seznam knížek, které moji absolventi vydali. Jak ale říkám,skutečně bych nechtěla tím vyjmenováváním někomu ublížit, protože kurzistů, na které jsem z nějakého důvodu pyšná, je mnohem více.

Takže se dá psaní skutečně naučit?
Odpovím vám slovy romanopisce Davida Lodge: "Je-li učitel schopný, měl by každý z účastníků na konci kurzu tvůrčího psaní psát lépe nebo být schopen psát lépe než na jeho začátku. Zkušenost získaná spisovatelskými pokusy pod systematickým vedením přispěje nesporně ke studentovu čtenářskému chápání a vnímání literatury. V konečném důsledku však úspěch zaručit nelze a všichni zúčastnění by to měli vědět. V tomto ohledu se literatura nijak zásadně neliší od ostatních druhů umění. Můžete se naučit zručně kreslit a malovat, ale tvořit obrazy trvalé hodnoty vás nikdo nenaučí." Řídím se stejným cílem - každý z účastníků kurzu musí na jeho konci psát lépe, než na jeho začátku. Víc ale garantovat nelze.

Takže ze mne žádný kurz neudělá spisovatele?
Takhle to opravdu nefunguje. Znovu si dovolím citovat Davida Lodge, který to řekl naprosto přesně: "Na tvorbě literárního textu se podepisuje nesmírně mnoho faktorů: autorovy životní zkušenosti, jeho genetické dědictví, historický kontext, přečtené knihy, schopnost vybavovat si, schopnost sebepozorování, fantazijní život, porozumění pramenům vyprávění, to, jak autor reaguje na jazyk - na jeho rytmy, zvuky, rejstříky, významové nuance? Každá jednotlivá věta románu je složitým produktem bezpočtu řetězců příčin a následků sahajících hluboko do autorova života a psychiky. Všechny je rozpoznat, analyzovat a vystopovat jejich původ je nemožné. I ta nejsofistikovanější literární kritika pouze škrábe po povrchu záhadného tvůrčího procesu a totéž ze stejného důvodu platí i o těch nejlepších kurzech tvůrčího psaní."
To samozřejmě neznamená, že kurz tvůrčího psaní je k ničemu. I z referencí absolventů kurzů můžete vidět, že takový kurz skutečně smysl má. Sám o sobě ale nestačí. Kromě toho je také třeba být ve správnou chvíli na správném místě a mít i štěstí.

Má kurz smysl pro člověka, který má talent? Nastačí talent sám?
Má pro sportovně nadaného smysl aby si požídil trenéra, když chce vyhrát olympiádu? Nestačí mu sám talent? Je to úplně stejné. Pokud má talentovaný autor dobré vedení, může postupovat významně rychleji. Samozřejmě také to může zkusit sám cestou pokus omyl. Bude to cesta pomalejší, ale rozhodně ne nemožná. Rozhodnutí je na každém autorovi. V zahraničí je dokonce běžné, že i zkušení spisovatelé se jednou za čas přihlasí do kurzu pro pokročilé.

Scenáristiku naučit jde?
Scenáristika je v prvé řadě řemeslo a to naučit jde. Bez talentu a nápadů i to ale bude mrtvé - prázdné řemeslo. Takže i tady je třeba mít v sobě ještě i něco víc, než jen naučené řemeslo.

Vy si nějak zájemce o kurzy tvůrčího psaní testujete, abyste viděla, jestli mají talent? Nebo pustíte do kurzu každého?
Do kurzu se může přihlásit kdokoliv. Vždyť někoho může prostě jen tato oblast zajímat a nemusí hned toužit po kariéře spisovatele nebo scenáristy. Navíc, život je bláznivý a nikde není psáno, že na trhu nemůže uspět i autor bez talentu, prostě jen proto, že bude mít štěstí a bude ve správnou chvíli na správném místě. TAké je důležité si uvědomit, že se ke mně hlásí i lidé ze zcela opačného důvodu, a sice proto, že žádný talent nemají a psaní jim dělá velké potíže. Potřebují se zlepšit a překonat svůj problém. I to je velmi důležité.

Dáváte nějaké slevy z ceny kurzů?
Dávám množstevní slevy, pokud si zájemce koupí více než dva kurzy a zaplatí je najednou. Občas vyhlašuji různé zajímavé akce.

Studenti, invalidé a starobní důchodci, nebo třeba nezaměstnaní slevu nemají?
Nejsem tak velká vzdělávací instituce, abych mohla nabízet takovou škálu slev, bohužel.

Pořádáte také nějaké ukázkové hodiny, za které se neplatí a kam by se mohl zájemce o kurz přijít podívat?
Ano, několik ukázkových hodin pro nové zájemce se koná pravidelně v červnu a potom v září před zahájením nové sezóny kurzů (ta většinou startuje na konci září nebo začátkem října). Bohužel pandemie corona viru dost zamíchala kartami a pokud není dovoleno se scházet v budově s větším počtem lidí, nemohou se konat ani prezenční kurzy. A to ani ukázkové hodiny, samozřejmě. V době pandemie běží vždy kurzy jen online přes setkávání se v aplikaci Zoom.

Radíte také zdarma autorům?
Denně odpovídám na nemalé množství emailů od autorů, kteří posílají nejrůznější dotazy nebo prostě potřebují s něčím poradit. V tom problém není, poradím ráda, pokud jsem toho schopná. Zlobím se však, když mi autoři posílají texty k hodnocení bez předchozí dohody. Texty zdarma nehodnotím. Hodnocení textu je časově velmi náročná záležitost a proto není možné tuto činnost vykonávat zdarma. Navíc na něco takového ani nemám čas. Na každé hodnocení si musím vyblokovat čas.

Takže Vám nemohu poslat text k hodnocení, abych se dozvěděla, jestli mám vůbec talent?
Bohužel to možné není. Nejdříve jsem vycházela autorům vstříc, ale emailů přibývalo a já bych neměla nakonec čas na nic jiného, než na čtení textů a vyjadřování se k jejich kvalitě. Čas má velmi vysokou hodnotu, a proto jsem musela tuto službu zpoplatnit. Pokud si někdo přeje analýzu textu, je možné si ji objednat a každý zájemce dostane skutečně velmi kvalitní rozbor textu s hodnocením a mnoha radami i typy. Cena za tuto službu se liší podle typu a rozsahu textu. Odborné posudky na texty nabízím zejména prostřednictvím své literární agentury MÁM TALENT, s.r.o., kde mám tým velmi šikovných redaktorů. Ceník najdete ZDE . V případě zájmu o odborný posudek pište mé kolegyni na adresu Burdova(zavináč)mamtalent.cz. Sama posudky na texty dělám už jen velmi výjimečně, nemám pro tuto činnost dost času.

Já ale nechci, abyste psala mnohastránkovou analýzu. Chci, abyste se jen na můj text podívala a v deseti větách mi řekla, jak na tom jsem. To není možné?
Nic takového jako JEN SE PODÍVAT neexistuje! Text musím pročíst poctivě, jinak nemá smysl se jím vůbec zabývat. A pročíst text poctivě znamená strávit nad ním spoustu času. Ne, to zdarma bohužel nejde.

A co kdybych se chtěl s vámi nad svými texty sejít?
Máte pravdu, že mi chodí emaily s žádostí o schůzku. Autoři mi chtějí své texty ukázat a chtějí o nich mluvit, nebo se o něčem poradit. Bohužel si neuvědomují, že kdybych každému vyhověla, opravdu nebudu mít čas na jinou práci. Bohužel si nemohu dovolit se scházet tímto způsobem se zájemci. Pokud se chtějí o něčem poradit, mohou mi poslat emailem dotaz, vždy se snažím odpovědět. Pokud mají zájem o pravidelnou práci s jejich texty, stačí se přihlásit do některého z mých kurzů. A pokud by někdo skutečně trval na osobním setkání, je tu možnost objednat si placenou konzultaci. Zdarma se ale scházet opravdu nemohu, bohužel.

Poslal jsem vám dotaz týkající se autorského práva, ale odkázala jste mě na právníka. Tomu říkáte pomoc autorům?
Nejsem právník a neposkytuji poradenství v právních otázkách. Každý má radit jen v tom, v čem se skutečně dobře vyzná. Některé právní dotazy týkající se autorského práva zodpovídá zdarma právník v mé literární agentuře, mnoho zodpovězených právních dotazů najdete i v právní poradně, která je veřejně dostupná na www.mamtalent.cz, najdete ji zde

Je podle vás na českém trhu dostatek učebnic tvůrčího psaní?
Nějaké učebnice tu jsou - asi od pětice autorů, bude jich do desítky. V porovnání se zahraničím je jich tragicky málo. Tam se jedná o stovky titulů a je běžné, že každý autor má svou cestu, jak tvůrčí psaní učí, takže si mohou čtenáři vybírat.

Které české učebnice tvůrčího psaní byste čtenářům doporučila?
Kromě své trilogie "Tvůrčí psaní pro každého" a poslední publikace z června 2014 s názvem "Tvůrčí psaní v otázkách a odpovědích" bych doporučila "Průvodce po literárním řemesle" od F. Hrdličky (Votobia, 2004), pak skvělou publikaci "Pan Když a slečna Kdyby" od P. Ruta (Petrov, 2005) nebo třeba publikaci "Dar slov" od J. Sekery (Profil, 1980). Z poslední doby mne nadchla do češtiny přeložená publikace "Šifra mistra bestselleru - anatomie knižního trháku" od Jodie Archer a Matthew L. Jockers (vydalo nakl. XYZ, 2017). Ráda bych také upozornila na mé nakladatelství MÁM TALENT, které v roce 2016 vydalo obnovené a doplněné vydání úspěšného prvního dílu učebnice "Tvůrčí psaní pro každého" (vznikla tak půlkilová kniha plná praktických informací a rad) a v roce 2017 pak velmi žádanou ilustrovanou učebnici tvůrčího psaní pro děti. V roce 2018 jsem přila s novou edicí O PSANÍ... (podtitul: Chci vědět víc!) a její první díl byl pokřtěn na knižním veletrhu Svět knihy, 12. května 2018. Na podzim 2019 jsme vydali vynikající cvičebnici kreativního myšlení, je to první překlad, který mé nakladatelství realizovalo. A před Vánoci 2020 konečně vyšlo nové doplněné vydání druhého dílu učebnice Tvůrčí psaní pro každého. Nová verze se rozrostla o víc jak stovku stran a stal se z ní rádce při psaní první knihy. Všechny knihy je možné zakoupit v e-shopu mého nakladatelství ZDE

Máte nějakou kancelář, kde vás mohu navštívit?
Ano, mám kancelář na Praze 1 v Opatovické ulici, ale každou návštěvu je třeba dopředu domluvit, protože se tam nevyskytuji denně.
Poslední úprava stránky: 2021-05-01 21:40:05